Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

czy picie alkoholu to grzech?

Dyskusje o życiu Kościoła, sprawach wiary i codzienności.

czy picie alkoholu jest grzechem (-18)?

tak - ciężki
6
35%
tak - lekki
7
41%
nie
4
24%

Razem głosów : 17

czy picie alkoholu to grzech?

Postprzez Woj4ek » 14-07-2006, 16:59

No wi?c tak: czy picie alkoholu majac ponizej 18 lat, powiedzmy jednego piwa na parapet?wce jest grzechem? A je?li tak to lekkim czy ci??kim?

Bardzo prosze o odpowied?, bo od dawna nurtuje mnie to pytanie...
Awatar użytkownika
Woj4ek
starszy marynarz

Miejscowość: Mrągowo

Postprzez mati » 14-07-2006, 17:47

Wiesz samemu jest mi to trudno okre?li?, podczas I Komunii ?w. sk?adasz przyrzeczenie, ?e do 18 roku nie wypijesz alkoholu, ale w praktyce to nie wygl?da tak samo. Szczerze m?wi?c to wszyscy z moich koleg?w i kole?anek spo?ywali alkohol przed 18-stk?, jedni w mniejszych ilo?ciach, ale niekt?rzy wr?cz si? upijali. Ja niestety te? spo?ywa?em alkohol nie maj?c 18 lat, ale w ma?ych ilo?ciach. S?dz? jednak, ?e to grzech, ale wstyd mi si? z niego wyspowida?. Nie wiem co s?dz? inni u?ytkownicy, a jakie jest twoje zdanie na ten temat? 8)
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

Polecam: www.opolelso.fora.pl
Awatar użytkownika
mati
mat

Miejscowość: diecezja opolska

Postprzez Woj4ek » 14-07-2006, 18:57

no w?a?nie nie wiem. wed?ug mnie je?li si? upijesz to jest grzech, ale jesli tylko wypijesz powiedzmy jedne piwo to jest niedotrzymanie przyrzeczenia, a czy jak ktos nie dotrzymuje przysiegi to jest grzech? w rachunku sumienia w ksiazeczce od pierwszej komuni figuruje picie alkoholu jako grzech. kiedy? w internecie natkn??em si? na wypowiedz ksiedza na ten temat: "grzeszy, je?li pije, b?d?c uzale?niony". np. moja nauczycielka religii twierdzi, ?e nawet osoba doros?a, pij?ca alkohol grzeszy. ale wed?ug mnie to jest nonsens. wiadomo, ?e jak jest tak ciep?o to wielu doros?ych - tak?e ksi??y - pije alkohol aby si? och?odzi?, albo pije wino podczas obiad?w, albo np. podczas puryfikacji na mszy ?wietej. czy to znaczy, ze maja oni grzech? nie sadze...

no wi?c je?li kto? jest doros?y to ja problemu nie widze, bo wed?ug mnie to nie ma si? nawet o co k?uci?.

ale jak kto? nie jest pe?noletni? bo jest taki problem: organizuje z koleg? - pe?noletnim lektorem - 'parapet?wke' dla nowego ksiedza opiekuna. czy wiec jak wypije na niej pusze piwa to znaczy ze mam grzech? nie ma zadnego przykazania, ktore o tym mowi. jesli odwolywac sie od przykazania 5, to wypadaloby sie takze spowiadac ze siedzenie przed telewizorem czy komputerem, bo tez sa szkodliwe dla zdrowia...

prosze, rozwiejce moje watpliwosci...
Awatar użytkownika
Woj4ek
starszy marynarz

Postprzez GL!NEK » 14-07-2006, 19:41

to jest tak nie jetes pelnoletni to masz grzech ale jak wiadomo mlodzi ludzie zaczynaja pic juz po skonczeniu gimnazjum niektorzy przed :| ale czy to jest wstyd sie z tego wyspowiadac watpie nie mowie sam pije od czasu do czasu :P ale sie z tego spowiadam i sie nie wstydze
GL!NEK

Postprzez Marta » 14-07-2006, 19:54

A wi?kszo?c moich znajomych uwa?a ?e je?eli nigdy nie pr?bowa?am papieros?w ani alkoholu to jestem nienormalna.
Awatar użytkownika
Marta
starszy mat

Miejscowość: Wrocław

Postprzez tomuuu » 14-07-2006, 21:12

W takim razie - witaj w klubie. Ze wzgl?du moj? odraz? do tytoniu - do dzisiaj go nie spr?bowa?em, i pr?bowa? nie zamierzam.

A 18-tk?... No, ju? jaki? czas temu sko?czy?em :P 8)
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez Symforian » 14-07-2006, 21:24

GL!NEK napisał(a):jak wiadomo mlodzi ludzie zaczynaja pic juz po skonczeniu gimnazjum niektorzy przed

Hrmmm... za?mia? si? Izaak... dobre masz miasto, bo normalnie to pije si? w podstaw?wce.
Wojtek je?li ?amiesz:
-przyrzeczenie-masz grzech lekki,
-?lub-grzech ci??ki.
A ja przyrzeczenia abstynencji nie sk?ada?em i mam luz.... ;)
Jak ka?dy wie alkohol w ma?ych ilo?ciach doskonale wp?yw na prac? serca, etc.. Grzeszysz je?li pijesz, ?eby si? upi?, popisa? przed kumplami, ?e ty te? potrafisz itp.
Osobi?cie sam lubi? lampk? czerwonego do obiadu, jakie? p??-wytrawne do ciasta...
"Boże, mój Boże szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza."
br. Daniel OFMCap. :D
Awatar użytkownika
Symforian
mat

Miejscowość: obecnie Kraków

Postprzez Natus » 14-07-2006, 21:25

O, to jest nas wi?cej? :) Ja tez nie pije i nie pale.. Znajomi juz sie przyzwyczaili.. Ale na poczatku dziwnie na mnie patrzyli.. jakbym g?owy nie mia?a i zy?a ;)
Natus

Postprzez wiridiana » 14-07-2006, 22:13

"Wino dla ludzi jest ?yciem
je?eli pic je b?dziesz z umiarem.
Co za ?ycie ma ten, kt?ry jest pozbawiony wina?
I ono zosta?o stworzone dla radosci ludzi" itd.
<Syr 31, 27>

Ja ?adnej takiej obietnicy na Komunii nie sk?ada?am. Nie wiem czy jest to grzechem. Wg katechizmu dla bierzmowanych grzech jest obraz? Pana Boga, niewdzi?czno?ci? wobec dobrego Stw?rcy, ran? zadan? Ko?cio?owi i krzywd?, kt?r? cz?owiek sam sobie wyrz?dza.

Wydaje mi si? ?e je?eli rodzice daj? dziecku dobry przyk?ad tzn nigdy si? nie upijaj? i kiedy ma ju? na?cie lat dadz? mu do spr?bowania wina do obiadu, to tak jest dla m?odego cz?owieka lepiej. Wie do czego alkohol s?u?y, jak nale?y z niego korzysta?, a nie uczy si? od koleg?w jak si? upija? w?dk? zmieszan? z coca col?.

Na pewno wypicie lampki wina do obiadu nie jest grzechem w ?yciu doros?ym. ?wiadczy o tym samo dzie?o KWC gdzie dobrowolnie wyrzekamy si? tego co jest dozwolone, tzn alkoholu, a nie np narkotyk?w, kt?re z g?ry s? z?e i nikt nie powinien ich u?ywa?.

Czy przed uko?czeniem 18 roku ?ycia picie alkoholu to grzech. Mnie tego sumienie nie wyrzuca i my?l? ?e to sprawa bardziej indywidualna. Na pewno kupowanie go jako nieletni to przekroczenie prawa naszego pa?stwa. Dla mnie osobi?cie napicie si? pysznego sk?d in?d wina dziadka w?asnej roboty grzechem nie jest. Ale pomy?le jeszcze nad tym.

Papieros?w nie pal? i nigdy nie zanmierzam. Mam to szcz??cie ?e moi rodzice te? nie pal?. Niestety dziadkowie tak i nie jestem w stanie ich odci?gn?? od tego.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez Woj4ek » 14-07-2006, 22:25

dostalem od ks. sms w miedzyczasie. pytalem go, tak jak w temacie. odpowiedzia? mi: "To raczej jest grzech", co znaczy, ze sam zbytnio nie wie czy to rzeczywscie jest czy tez nie...
Awatar użytkownika
Woj4ek
starszy marynarz

Postprzez wiridiana » 14-07-2006, 22:26

Dobra to ja te? zapytam si? ks o to. Tylko jutro.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez andrewi » 15-07-2006, 07:22

Ja nie pal? (czegokolwiek, chyba ?e czasami w piecu ;)), nie ?pam i nie bior? u?ywek (vel. wspomagaczy). Nie lubi? zapachu tytoniu i wszelkich innych papieros?w (vel. innych skr?t?w czy tego typu rzeczy). Lubie si? degustowa? winami (mam to po w?jku :)).
andrewi

Postprzez tomuuu » 15-07-2006, 08:38

Woj4ek napisał(a):dostalem od ks. sms w miedzyczasie. pytalem go, tak jak w temacie. odpowiedzia? mi: "To raczej jest grzech", co znaczy, ze sam zbytnio nie wie czy to rzeczywscie jest czy tez nie...

Je?li pytanie sformu?owa?e? pytanie" czy picie alkoholu jest grzechem :?:" to si? nie dziwi? na tak? odpowied?. Zbyt og?lnie :)
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez czaczek » 15-07-2006, 09:26

Je?eli kto? pije przed sko?czeniem 18-stu lat ?ycie, to oczywi?cie to jest grzech. Po uzyskaniu pe?noletno?ci, grzechem jest, je?eli pijesz, ?eby si? upi? lub je?li zrobisz krzywd? drugiemu cz?owiekowi pod wp?ywem alkoholu.
Wolnomyśliciele też czasem myślą, choć wolno im to idzie.

Najbardziej niewiarygodne w cudach jest to, że się zdarzają.

Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.

G.K. Chesterton
czaczek
starszy bosmanmat

Miejscowość: Tychy

Postprzez Kamillo » 15-07-2006, 09:50

...
Ostatnio edytowany przez Kamillo, 05-02-2009, 19:39, edytowano w sumie 1 raz
...
Awatar użytkownika
Kamillo
starszy mat

Następna

Wróć do Rozmowy otwarte

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości