Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Triduum i rezurekcja

Święta, uroczystości, wspomnienia, okresy liturgiczne, zwyczaje

Postprzez tomuuu » 16-04-2006, 21:20

Raczej w wi?kszo?ci ko?cio??w wieczna lampka ma sta?e zasilanie.

A chodzi o to, aby nie wprowadza? w b??d - jak si? pali, kto? mo?e kl?ka? przed... pustym tabernakulum :)
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez andrewi » 16-04-2006, 21:24

Zale?y czy m?wimy o Wielkim Czwartku czy Pi?tku. W Wielki Pi?tek u nas Naj?wi?tszy Sakrament jest wystawiony tak ?e jest widoczny wi?c wszyscy wiedz? ?e nie jest w tabernakulum.
andrewi

Postprzez mzimny » 16-04-2006, 22:44

Ale wieczna lampka wskazuje na obecno? Chrystusa. Skoro nie ma go w tabernakulum to lampka nie powinna si? pali
mzimny

Postprzez Bartek-15 » 16-04-2006, 22:54

ToMeK napisał(a):A chodzi o to, aby nie wprowadza? w b??d - jak si? pali, kto? mo?e kl?ka? przed... pustym tabernakulum :)

No wiesz... U mnie w parafii chocia? Naj?wi?trzego Sakramentu nie by?o, tabernakulum by?o otwarte tak ?e bardziej si? nie da?o, a wieczna lampka by?a zgaszona to ludzie i tak klekali przed o?tarzem zamiast pod ciemnic?...
Bartek-15

Postprzez tomuuu » 17-04-2006, 07:29

Nie ma znaczenia, o jakim dniu m?wisz, Andrewi. Lampka si? pali = Jezus jest w tabernakulum. Wi?c po co ma si? pali?, jak Go tam nie ma :?:
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Postprzez andrewi » 17-04-2006, 08:06

Chodzi o to ?e ?eby lampka si? nie pali?a to trzebaby po?ycza? jak?? spor? drabin? i wykr?ci? ?ar?w? :) Troch? za du?o fatygi.
andrewi

Postprzez GL!NEK » 17-04-2006, 09:02

tak samo bylo u nas ale musze sie spytac proboszcza czy by nie dalo sie rzobic jakiegos przelacznika
GL!NEK

Postprzez Michael » 17-04-2006, 12:26

Rzeczywi?cie, kiedy Jezus jest ju? przeniesiony do Grobu Pa?skiego, albo wcze?niej do Ciemnicy w Wielki Czwartek nie powinna si? ?wieci? wieczna lampka. Ja osobi?cie mam dosy? niefajne wspomnienia z Wielkiej ?rody tu? przed ?wi?tym Triduum Paschalnym, dlatego, ?e podczas, kiedy ksi??a spowiadali ludzi, a by? to ostatni dzie? w kt?rym mo?na by?o przyst?pi? do Sakramentu pokuty i pojednania z Panem Bogiem ju? na Triduum, zgas?y ?wiat?a w naszym ko?ciele :shock: , wszystkie wraz z wieczn? lampk?, a zbli?a? si? ju? p??niejszy wiecz?r, wi?c ?wiat?a nie by?o wiele. Podczas tej awarii my?la?em sobie, ?e jednak ta awaria jest pewnego rodzaju pr?b? dla ludzi, a mianowicie, czy ludzie przychodz?cy do ko?cio?a w czasie awarii ?wiate? uwierz?, ?e w tabernakulum rzeczywi?cie jest Jezus :D :D , bo nie wskazywa?a na to wieczna lampka. Na szcz??cie po jakim? czasie wszystko powr?ci?o do normy :D :)
Michael

Postprzez Rafał » 18-04-2006, 09:37

W mojej parafii gdy jest zgaszona wieczna lapmka i Pan Jezus jest przeniesiony to aby na 100% ludzie mieli pewno?? drzwiczki od tabernakulum s? szeroko otwarte.
Jezu ufam Tobie!!!
Awatar użytkownika
Rafał
bosmanmat

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez Bartek-15 » 18-04-2006, 14:45

Rafa? napisał(a):W mojej parafii gdy jest zgaszona wieczna lapmka i Pan Jezus jest przeniesiony to aby na 100% ludzie mieli pewno?? drzwiczki od tabernakulum s? szeroko otwarte.

U mnie by?o tak samo ale i tak wi?kszo?? os?b kl?ka?o... To oznacza tylko to, ?e ludzie przychodz? do ko?cio?a wed?ug schematu i nie my?l? jak co? robi?... Nawet ministranci...

Albo takie babcinki w ko?ciele... modl? sie, ?eby wyglada?o ?e s? takie religijne... Jest r??aniec 30 min przed msz?. Siedz? i modl? si? (niby...). Przychodzi ksi?dz zobaczy? ile os?b w ko?ciele, czy mo?e ju? zacz?? msz? i zobaczy? ile "Zdrowa? Maryjo" im jeszcze zosta?o. W momencie jak wchodzi ksi?dz wszystkie babcinki kl?kaj?, ?eby ksi?dz widzia? ?e sie modl?... Ja rozumiem... Stare ko?ci itd. ale nie ?eby taki cyrk odstawia?...
Bartek-15

Postprzez tomuuu » 18-04-2006, 15:04

Przyzwyczajenie i - niestety - bezmy?lno?? (je?li chodzi o "automatyczne" kl?kanie przed pustym tabernakulum).

Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Postprzez Rafał » 18-04-2006, 15:21

Bartek-15 napisał(a): Stare ko?ci itd. ale nie ?eby taki cyrk odstawia?...

W mojej parafii nie ma takich "gwiazd",no mo?e kilka ale gdy by?em na wakacjach i przejazdem by?em w wiejskim ko?ciele by?em mocno zaskoczony.Cho? by?o gor?co to i tak chustka na g?owie obowi?zkowo i ten przeci?gany ?piew.......Do tej pory ciarki mi przechodz?.
Jezu ufam Tobie!!!
Awatar użytkownika
Rafał
bosmanmat

Postprzez Bartek-15 » 18-04-2006, 17:10

Jak kilka lat temu by?em na kolonii w Ko?obrzegu to organista w ko?ciele mia? g?os jak ?aba. Ca?? Msz? powstrzymywali?my si? od ?miechu...
Bartek-15

Postprzez Rafał » 18-04-2006, 18:40

Ja cz?sto spotykam w r??nych parafiach 2 typy organist?w:
1.Umie gra? ale nie potrafi ?piewa?
2.?adnie ?piewa ale gra wychodzi beznadziejnie
Jezu ufam Tobie!!!
Awatar użytkownika
Rafał
bosmanmat

Postprzez mati » 19-04-2006, 14:46

Bartek-15 napisał(a):Jak kilka lat temu by?em na kolonii w Ko?obrzegu to organista w ko?ciele mia? g?os jak ?aba.

A nasza organistka ?piewa tak jakby mia?a gotowane jajko w g?bie. Nigdy nie rozumiem co ona ?piewa. :oops:
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

Polecam: www.opolelso.fora.pl
Awatar użytkownika
mati
mat

Miejscowość: diecezja opolska

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rok liturgiczny

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość