Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Msza w sobotę zamiast w niedzielę.

O Boskiej Ofierze Eucharystycznej

Msza w sobotę zamiast w niedzielę.

Postprzez aliniebaba » 09-09-2013, 18:21

Czy msza w sobotę wieczorem jest już mszą niedzielną?
aliniebaba
marynarz

Re: Msza w sobotę zamiast w niedzielę.

Postprzez Libitinarius » 10-09-2013, 22:24

Wszystko zależy od celebransa. Jeśli wieczorna Msza odprawiana jest z formularza niedzielnego i czytane jest Słowo Boże z niedzieli to jest Mszą niedzielną.
Libitinarius
starszy marynarz

Miejscowość: Śląsk

Postprzez Stanlej » 10-09-2013, 22:48

Zazwyczaj sobotę wieczór traktuje się już jako wigilię niedzieli. Choć np. teraz, 14 września przynajmniej u mnie, wieczorem będzie jeszcze msza z Podwyższenia Krzyża.
Przyszedłem ogień rzucić na ziemię
i bardzo pragnę, żeby on już zapłonął.

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Miejscowość: Wrocław

Postprzez mechanik » 10-09-2013, 23:48

Formularz nie ma znaczenia. Msza o 11:30 przed południem w sobotę nie będzie niedzielną mimo formularza z kolejnego dnia, ale ta o 15:30 w Gdańsku 22 grudnia z formularza ślubnego wypełni obowiązkowi niedzielnemu.
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Awatar użytkownika
mechanik
mat

Miejscowość: Ostrów

Postprzez aliniebaba » 11-09-2013, 06:43

mechanik napisał(a):Formularz nie ma znaczenia. Msza o 11:30 przed południem w sobotę nie będzie niedzielną mimo formularza z kolejnego dnia, ale ta o 15:30 w Gdańsku 22 grudnia z formularza ślubnego wypełni obowiązkowi niedzielnemu.
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Dziękuję.Właśnie czytałem,że niezależnie od formularza--tak jak to przedstawiłeś.Nawet powiedziane było,że z czystego lenistwa jeśli ktoś idzie w sobotę wieczorem to już jest na mszy niedzielnej.

http://mateusz.pl/pow/040603.htm
aliniebaba
marynarz

Postprzez cycu » 11-09-2013, 16:10

tylko nie powiedział bym, że 15:30 to już wieczór, ale to tylko moja opinia :)
Awatar użytkownika
cycu
marynarz

Miejscowość: Pyskowice

Postprzez djdomin » 11-09-2013, 20:13

cycu napisał(a):tylko nie powiedział bym, że 15:30 to już wieczór, ale to tylko moja opinia :)
Dałeś się złapać na sprytną pułapkę :)

Wieczór, zgodnie ze słownikiem, to czas między zachodem słońca a nocą. Wg podanych danych, 22 grudnia w Gdańsku słońce zachodzi 15.22, zatem 15.30 to już 8 minut po zachodzie słońca...
*[:-)

x (święcenia 14 VI A.D. 2014)

http://patron-saints-of-scouts.blogspot.com/
Awatar użytkownika
djdomin
mat

Miejscowość: Toruń

Postprzez mechanik » 11-09-2013, 20:25

Najwcześniej to 15:05 w Suwałkach od 10 do 20 grudnia. 15:05 nieszpory i 15:15 Msza :)
Awatar użytkownika
mechanik
mat

Miejscowość: Ostrów

Postprzez Ferox » 11-09-2013, 23:02

Zwolennicy tradycji nie zajrzą do tradycji a nie do słownika :D :P.

Myślałem, że to polegało na rzeczywistym wieczorze.. Nie wiem jak to ująć.. Jak jest ciemno, albo godzina wskazuje.
Osobiście przyjmowałem to jako godzinę 18tą..
6.00 Jutrznia
9.00
12.00 Modlitwa w ciągu dnia
15.00
18.00 Nieszpory

z resztą Godzin nie byłem nigdy pewien czy były przypisane (poza zakonami) do konkretnych pór.. Ale Nieszpory - to już słyszałem od tych którzy się znają na serio - najwcześniej o 16tej.. (choć mnie to nie przekonywało :P)
Ferox
mat

Miejscowość: Wro

Postprzez defi » 11-09-2013, 23:10

djdomin napisał(a):Wieczór, zgodnie ze słownikiem, to czas między zachodem słońca a nocą. Wg podanych danych, 22 grudnia w Gdańsku słońce zachodzi 15.22, zatem 15.30 to już 8 minut po zachodzie słońca...

To o której latem miałaby być odprawiana Msza w sobotę, by była już niedzielną? O 21? :)
defi
marynarz

Postprzez djdomin » 12-09-2013, 09:01

Wg jakiego zegara? W kulturze żydowskiej doba się dzieliła na dzień i noc, każde po 12 godzin. W związku z tym godziny dnia latem były dłuższe niż godziny dnia zimą. Przy zachowaniu tegoż podziału (tradycyjnego), 15.30 22 grudnia w Gdańsku to już godzina nocna...

A późniejsza tradycja nie przewidywała Mszy wieczornych, więc ciężko się do niej w tej sprawie odwoływać.
*[:-)

x (święcenia 14 VI A.D. 2014)

http://patron-saints-of-scouts.blogspot.com/
Awatar użytkownika
djdomin
mat

Miejscowość: Toruń

Postprzez Ferox » 12-09-2013, 13:49

chodziło mi w tradycji o Brewiarz..

Ale oni (podejrzewam) nie umieli ocenić, z taką dokładnością kiedy zachodzi (zaczyna zachodzić) słońce. Myślę, że kierowali się raczej wrażeniem optycznym.. (mówię tu - mam nadzieję, że piszę to tylko pro forma i nikt nie chciał się czepiać - o sytuacji normalnego człowieka, który się zastanawiał kiedy zacznie się nowy dzień, a nie o kimśtam, kto 50 miliardów lat temu policzył dni roku bo stał przy studni i czekał na identyczny moment..)

Czy ktoś wie coś może więcej o modlitwach żydowskich (jeśli były, to szczególnie tych wieczornych, związanych z nowym dniem)?
Ferox
mat

Postprzez Ferox » 12-09-2013, 17:57

trochę poczytałem, ale nie jestem pewien czy dobrze rozumuję, zapraszam do dyskusji i wyprowadzania mnie z błędu :D

ale to jest trochę takie nasze staropolskie myślenie, a już z żydowskim liczeniem czasu, nie ma chyba nic wspólnego..
na stronie http://www.sciaga.pl/slowniki-tematyczne/9150/wieczor/, jest wypisana cała etymologia.. Poszedłbym raczej w stronę "zmierzchu".. zmierzch polega na zapadaniu zmroku, czyli gdy się ściemnia.. Myślę, sobie, że rzeczywiście możnaby uznać, za poprawną modlitwę o 15.05, ale to chyba nie chodzi o to, aby być w zgodzie ze słowem, bo to przecież popadanie w rubrycyzm..

Proszę zajrzeć do 39 pkt OWLG, gdzie jest opisane, iż nieszpory mają być niejako Ofiarą wieczorną - z rozdwojeniem na dziękczynienie (jak przy Eucharystii w wieczerniku) lub Ofiarę Krzyża (jednak jako symbolikę tej ofiary, częstokroć podaje się modlitwę popołudniową i na to najczęściej zresztą wskazują teksty psalmów, hymnów, czytań itd.) link do OWLG: http://www.brewiarz.pl/wstep/2.php3#2 .

Patrząc więc na Ducha, opowiedziałbym się za zmrokiem, kiedy "oglądamy światło dnia", ale jest to już światło wyraźnie zachodzące!

Ta modlitwa "wznosząca się jak kadzidło przed obliczem Pana i wzniesienie rąk naszych w wieczornej ofierze" jest również pamiątką Odkupienia.
Cytat ten w OWLG jest z Ps 141. W księdze wyjścia (30,8) z kolei, opisane jest jak Aaron zapalał lampy i później kadzidła. Zapalał bo było (robiło się) ciemno.

Wj 12,6 mówi o Ofierze z Baranka: "Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu." i czytając ten rozdział cały, dowiadujemy się, że wieczorem (zmierzch), zabijają baranka, a "tej samej nocy" jedzą.. Śmiała teoria, ale chyba czas był taki: zmierzch - zabicie, jakiś czas na skropienie drzwi i ogólnie oporządzenie, w nocy - spożycie..
Ferox
mat

Wróć do Msza Święta

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości