Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Muzyka organowa i chorał

o sprawach dotyczących liturgii

Re: Muzyka organowa i chorał

Postprzez mechanik » 07-12-2011, 23:23

Leszek napisał(a):Co do Rorate, to obejrzałem sobie ten przekład i faktycznie jest do kitu (podobnie jak Victimæ paschali), ale pewnie mogło być gorzej. No i gdzie wcięło trzecią zwrotkę? (Z tym pięknym "et mitte...").
A jaki jest Was ulubiony głos organowy? :P
Kolego Moderatorze. Przypomnę Ci, że nadal czekamy na przekład Mszału. Chcę tylko zauważyć, że jak nie usunięto gniewu to już jest dobrze. A mogli tak unowocześnić "Nie bądź smutny Panie, nie pamiętaj roztargnięć naszych, wszak tyś bratem naszym, a my twoimi braćmi i siostrami. Wejrzyj na nas z miłości swojej, kochaj nas bardziej, a my będziemy Cię też kochać."
Awatar użytkownika
mechanik
mat

Miejscowość: Ostrów

Postprzez Stanlej » 07-12-2011, 23:26

Haha no ładny przekład, ładny :P
Tak przy okazji, może nie chodzi mi tu o muzykę ale o sam filmik
http://www.youtube.com/watch?v=3XraiGDJ ... re=related
Zawsze jak takie oglądam to wrrrr :D
Przyszedłem ogień rzucić na ziemię
i bardzo pragnę, żeby on już zapłonął.

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Leszek » 07-12-2011, 23:37

Mechanik - oj, mogli... :evil:

No i gdzie ta trzecia zwrotka?

Stanlej - ale o co chodzi? Że prawa autorskie złamali (do Pasji)?
A co do głosów - no, Krummhorn mniam... Ale mój ulubiony to Puzon 16'. :P
Oj to Ty bidny jesteś, jak piszczałek nie masz... W ogóle nigdzie (parafia, sąsiednia, DSO)? Syfrak be. :P
"Z tego to zatrutego źródła indyferentyzmu pochodzi owa fałszywa i absurdalna maksyma, albo raczej majaczenie, że wolność sumienia winna być nadana i zagwarantowana każdemu. Błąd ten należy do najbardziej zaraźliwych, a drogę mu przeciera owa wolność wyrażania opinii, absolutna i bez ograniczeń, która, dla zniszczenia Kościoła i państwa, wszędzie się szerzy." [Grzegorz XVI, Mirari Vos]
Image
Skargi proszę przesyłać do /dev/null.
Awatar użytkownika
Leszek
starszy bosmanmat

Miejscowość: Wrocław/Racibórz

Postprzez Stanlej » 07-12-2011, 23:42

Nie nie chodzi mi o nic od strony technicznej, ale od tej religijnej, aż mnie dreszcze przechodzą, mozna sobie przynajmniej wyobrazić te największe misteria naszej wiary :D

U mnie w parafii jest cyfrak, ale do czasu :P W MSO jest kilak cyfraków i piszczałki też :P Jedynie mam piszczałki w sąsiedniej parafii 45 głosowe xD A i tak na piszczałkowych jeszcze bym nie zagrał :P Zaczynam dopiero nauke na pedale xD
No ale jednak żaden cyfrak nie zastąpi piszczałkowych :P Choć u mnie jest Allen, nie ma na co narzekać.. ale to i tak nie to samo :P

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Postprzez mechanik » 07-12-2011, 23:49

Leszek napisał(a):Mechanik - oj, mogli... :evil:

No i gdzie ta trzecia zwrotka?
Nie pieklij się tak:D
Gość śpiewa jedną zwrotkę tylko. A w przekładzie owszem usunęli. Ale ja posoboruchem nie jestem.
Awatar użytkownika
mechanik
mat

Postprzez Leszek » 07-12-2011, 23:59

Czy ja się pieklę? Chyba mnie pieklącego się nie widziałeś. :twisted:
W filmiku z poprzedniej strony śpiewa jedną. Poszukałem (w różnych miejscach) całości no i trzecią właśnie usunęli - co tam im nie pasowało? Uciśnienie (nieszczęście) ludu? Baranek władca Ziemi? Góra Syjon (to przecież w zgodzie w ekumaniactwem...)? Czy może jarzmo niewoli (ale o niewoli jest już gdzie indziej)?

Jak już się bokotemat zrobił, to dodam, że całości i w oryginale można było posłuchać na roratach na Piasku (we Wrocławiu) w zeszłym roku (teraz pewnie też, ale nie mam jak sprawdzić :().

A co do filmików w Twoim poście wyżej [przeniesiony] - co one mają do muzyki organowej tudzież chorału?... :roll:
"Z tego to zatrutego źródła indyferentyzmu pochodzi owa fałszywa i absurdalna maksyma, albo raczej majaczenie, że wolność sumienia winna być nadana i zagwarantowana każdemu. Błąd ten należy do najbardziej zaraźliwych, a drogę mu przeciera owa wolność wyrażania opinii, absolutna i bez ograniczeń, która, dla zniszczenia Kościoła i państwa, wszędzie się szerzy." [Grzegorz XVI, Mirari Vos]
Image
Awatar użytkownika
Leszek
starszy bosmanmat

Postprzez mechanik » 08-12-2011, 00:03

Ja powiem tak: Tyle ludziska w wiejskiej parafii mają chorału, że tylko melodię lizną z tej pieśni.
Awatar użytkownika
mechanik
mat

Postprzez Leszek » 08-12-2011, 02:07

No i dobrze, że mają. Ale cały temat się zaczął od dyskusji na shoutboksie właśnie na temat deformowania pieśni na fali deformy posoborowej.

A jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, jak już o organach i pieśniach adwentowych: W końcu można grać solo w adwencie, czy nie?

W mojej parafii traktują to tak: można, ale mniej/ciszej itd. W praktyce wygląda to tak, że normalnie grane są wszystkie wstępy, preludia, postludia, coś jak ksiądz wchodzi (w sumie jak ten utworek nazwać? - nasunęla mi się intrada wspomniana niedawno przez Fazikusa :P) no i solo na koniec, po pieśni - tylko że owszem, mniej uroczyście (czyli bez mikstury i jęzorów :P). Całkiem podobnie w Wielkim Poście.

I o ile w Adwencie bym się tego aż tak nie czepiał (ale jaki przepis w końcu obowiązuje?), to w Wielkim Poście imho dużo lepiej wybrzmiałaby... cisza - dzwonek, procesja wchodzi - w ciszy - a po chwili zaczyna się pieśń (od przegrania ze dwóch taktów dla podania tonacji i melodii).
Image
Awatar użytkownika
Leszek
starszy bosmanmat

Postprzez Stanlej » 08-12-2011, 14:13

Dobrze a więc jeśli chodzi o Adwent : nie ma żadnej wzmianki o tym, żeby instrumenty grały inaczej. Adwent miał charakter pokutny w okolicach IV wieku. Jest to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie i oczywiście na dzień Sądu Ostatecznego ( o czym niektorzy chyba nie pamiętają, grając Archanioła w 1 niedziele adwentu), oczywiście ma charakter refleksyjny, nieco wyciszony :P, przygotowujemy serca na Boże Narodzenie m.in idąc do spowiedzi, ale sam okres nie ma charakteru pokutnego. Jedyne w adwencie wymowna jest np. cisza na uwielbienie. Natomiast w Wielkim Poście jak najbardziej. Nie gra się solówek, organy służą tylko podkładowi do spiewu. :P Ale powracając, nie trawie organistów, bądź nawet księży którzy nie trzymają się tego podziału i śpiewają pieśni o Zwiastowaniu już w 1 niedzielę adwentu :D

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Postprzez fifi » 08-12-2011, 14:58

stanlej napisał(a):Adwent miał charakter pokutny w okolicach IV wieku. Jest to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie i oczywiście na dzień Sądu Ostatecznego

Już za 3 dzni nasza ukochana niedziela Gaudete i ksiądz na różowo. :P
"w Tobie Panie zaufałem,
nie zawstydzę się na wieki."

POZNAN - PRIMA SEDES EPISCOPORVM POLONIÆ
Awatar użytkownika
fifi
starszy marynarz

Miejscowość: Poznań

Postprzez Stanlej » 08-12-2011, 15:02

No a od 17 liturgia wchodzi w czas oczekiwania na Boże Narodzenie :P Piękny okres, wogóle nie wiem czy już to tutaj wspominałem, ale adwent lubię najbardziej ze wszystkich okresów liturgicznych :) No ale mieliśmy mówić o muzyce :)

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Postprzez fifi » 08-12-2011, 15:13

I oczywiście 2 prefacja Adwentowa: :D

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, *Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże, * przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Jego przepowiadali wszyscy Prorocy, * Dziewica Matka oczekiwała z wielką miłością, * Jan Chrzciciel zwiastował Jego przyjście * i ogłosił Jego obecność wśród ludu. * On pozwala nam z radością przygotować się * na święta Jego Narodzenia, * aby gdy przyjdzie, * znalazł nas czuwających na modlitwie * i pełnych wdzięczności.
Dlatego z Aniołami i Archaniołami, * i z wszystkimi chórami niebios * głosimy twoją chwałę, * razem z nimi wołając:
"w Tobie Panie zaufałem,

Awatar użytkownika
fifi
starszy marynarz

Postprzez Stanlej » 08-12-2011, 15:15

Nic nie pobije mojego proboszcza i wczorajszej 4 prefacji o Narodzeniu Pańskim :) Przynajmniej pieśni adwentowe były. W tym moja ulubiona 7 antyfon adwentowym ''O Sapientia'' :P czyli rzecz jasna ''Mądrości która''

(Łk 12,49)
Awatar użytkownika
Stanlej
starszy mat

Postprzez fifi » 08-12-2011, 15:23

Miałem podobnie wczoraj na roratach, mszał był ustawiony na (1) Adwentową. A on do mikrofontrząu pac na mnie "Pindziesiąt pinć", ja ustawiam a on po chwili się zorientował że do mikrofonu powiedział, a wierni nic nie ogarniają. :lol: :lol:
"w Tobie Panie zaufałem,

Awatar użytkownika
fifi
starszy marynarz

Postprzez Leszek » 08-12-2011, 15:29

stanlej napisał(a):Przynajmniej pieśni adwentowe były. W tym moja ulubiona 7 antyfon adwentowym ''O Sapientia'' :P czyli rzecz jasna ''Mądrości która''

"Archanioła" (bo rzyga bryję) tępisz ("aumnie" akurat się tego podziału trzymają), a 7 antyfon Ci nie przeszkadza? Kiedy one właśnie wprost są przeznaczone na ten drugi okres, w dodatku każda na konkretny dzień. (Też je lubię, co nie znaczy...)
Image
Awatar użytkownika
Leszek
starszy bosmanmat

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wokół liturgii

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość