Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Kapłańskie szaty liturgiczne - ich przymierzanie przez świec

Szaty i naczynia liturgiczne

Kapłańskie szaty liturgiczne - ich przymierzanie przez świec

Postprzez tomas » 05-08-2009, 15:10

Temat do wyrażania opini na powyższy temat. Sam nie wiem co myśleć. Jeden z kapłanów opowiadał, że wygonił do spowiedzi ministrantów przymierzających stuły i ornat noszeniu ich przez osoby wyswiecone. Z drugiej strony jest koniecznosc przebrania sie za ksiedza, bisktpa czy papieza bardziej niz w ornat... Sam, zeby nie bylo, w przebieranie sie nigdy nie bawilem, ale mam pytanie: czy grzech ma ktos, kto zaklada poswiecony np ornat dla zabawy, mozliwosci zrobienia sobie zdjecia na nk.pl czy w jakimkolwiek innym blachym celu, oczywiscie jesli nie wprowadza nikogo w blad i nie pozoruje zadnej czynnosci liturgicznej kaplanom zarezerwowanej?
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez Madmax88 » 05-08-2009, 15:21

hmmm swego czasu jak byłem młodym ministrantem był u nas takie jeden ksiądz któremu jak się zabierało ornat po mszy żeby powiesić w szafie to ubierał nam na szyje :) tak normalnie jak kapłani ubierają, czyli grzechem takie ubranie powiedzmy "przymierzenie" nie jest grzechem, co innego jeśli pozoruje się czynności liturgiczne tym bardziej osobą które nie wiedzę o naszym prawdziwym stanem
Pan jest moim pasterzem nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielnych pastwiskach
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć
Awatar użytkownika
Madmax88
mat

Miejscowość: Konin

Postprzez Nathanael » 05-08-2009, 15:24

Madmax88 napisał(a):hmmm swego czasu jak byłem młodym ministrantem był u nas takie jeden ksiądz któremu jak się zabierało ornat po mszy żeby powiesić w szafie to ubierał nam na szyje :) tak normalnie jak kapłani ubierają, czyli grzechem takie ubranie powiedzmy "przymierzenie" nie jest grzechem, co innego jeśli pozoruje się czynności liturgiczne tym bardziej osobą które nie wiedzę o naszym prawdziwym stanem

Eee... jakoś dziwnie napisane. %?
Nathanael

Postprzez LiturgioPasjo » 05-08-2009, 19:43

Ja na nk mam zdjątko w sutannie :mrgreen: Ale raczej chyba nikt się nie pomyli :D
LiturgioPasjo
starszy mat

Miejscowość: Kęty

Postprzez tomas » 05-08-2009, 20:27

Sutanna to strój. Noszą ją świeccy- np ministranci lub klerycy. Ornatu natomiast nie zakładają...
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez Madmax88 » 05-08-2009, 20:31

Madmax88 napisał/a:
hmmm swego czasu jak byłem młodym ministrantem był u nas takie jeden ksiądz któremu jak się zabierało ornat po mszy żeby powiesić w szafie to ubierał nam na szyje :) tak normalnie jak kapłani ubierają, czyli grzechem takie ubranie powiedzmy "przymierzenie" nie jest grzechem, co innego jeśli pozoruje się czynności liturgiczne tym bardziej osobą które nie wiedzę o naszym prawdziwym stanem

Eee... jakoś dziwnie napisane. %?

nie nie było żadnych % ;P

chodziło mi o to że wielokrotnie ten ksiądz zakładał nam ornaty na nas;) tak jak ubierają księża idąc na mszę ;) mam nadzieję że większość zrozumiała o co mi chodzi ;)
Pan jest moim pasterzem nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielnych pastwiskach
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć
Awatar użytkownika
Madmax88
mat

Miejscowość: Konin

Postprzez MrBeen » 06-08-2009, 03:32

Ja bym nie dramatyzowal, jezeli faktycznie nie chodzi o profanację liturgii czy stroju.
A propos ornatu. Czym jest ornat bez stuly? :wink:
Ostatnio edytowany przez MrBeen, 06-08-2009, 11:24, edytowano w sumie 1 raz
...Jezeli chcesz mnie nasladowac, to wez swoj krzyz na kazdy dzien...
Awatar użytkownika
MrBeen
starszy mat

Miejscowość: Hull

Postprzez Marta » 06-08-2009, 14:31

Moim zdaniem kwestia tego czy jest to grzech czy nie zależy od intencji osoby która zakłada np. ornat. Wiadomo co innego jak przyjdzie nieprawdziwy ksiądz i pójdzie w ornacie Mszę "odprawiać" nie mając mocy święceń, a co innego jak ktoś założy ot tak.
"Duc in altum"
Awatar użytkownika
Marta
starszy mat

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Lesco » 06-08-2009, 14:53

Przymierzenie sutanny jak dla mnie nie jest grzechem...
sam bym chciał założyć szczególnie fioletową :lol:
A jeżeli chodzi o księży to zależy jaki ksiądz jeden sam założy komuś drugi trzepnie po łbie :)
U osób świeckich nadmierne zainteresowanie sprawami religii zwykle jest pierwszym symptomem szaleństwa
Evelyn Waugh
Awatar użytkownika
Lesco
mat

Postprzez tomas » 06-08-2009, 15:24

Ja pytałem o szaty liturgiczne - kapłańskie, czyli kapłanom zarezerwane, a nie o sutannę!
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez Lesco » 06-08-2009, 15:33

tomas napisał(a):a nie o sutannę!

A w sutannie to niby kto chodzi?
W małym procencie klerycy jeszcze nie wyświeceni
U osób świeckich nadmierne zainteresowanie sprawami religii zwykle jest pierwszym symptomem szaleństwa
Evelyn Waugh
Awatar użytkownika
Lesco
mat

Postprzez Marta » 06-08-2009, 15:38

Chociażby ministranci.
"Duc in altum"
Awatar użytkownika
Marta
starszy mat

Postprzez tomas » 06-08-2009, 18:05

Ale o sutanny nie pytałem... Sutanna to strój, a nie szata liturgiczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Pytam o szaty liturgiczne, czyli o takie, których się używa podczas liturgii!
Ostatnio edytowany przez tomas, 06-08-2009, 20:20, edytowano w sumie 1 raz
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez Marta » 06-08-2009, 22:26

Powtarzam wszystko tomas zależy od tego jaka była intencja osoby która ten strój założyła, nie możemy mówić, że ktoś ma grzech jeśli nie wiemy dlaczego założył.
"Duc in altum"
Awatar użytkownika
Marta
starszy mat

Postprzez Belteszassar » 10-08-2009, 21:39

Ja kiedyś przymierzyłem stułę od konfesjonału... ot tak, żeby zobaczyć jak się prezentuje. :P
"W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem."

(2 Tm 4,7)
Awatar użytkownika
Belteszassar
starszy mat

Następna

Wróć do Paramenty liturgiczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości