Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

"nieliturgiczne" zwyczaje

o sprawach dotyczących liturgii

"nieliturgiczne" zwyczaje

Postprzez leon » 14-07-2009, 20:51

spotkaliscie sie kiedys z nieliturgicznymi zwyczajami praktykowanymi w niektórych parafiach w czasie Mszy sw. nabozenstw itp.

ja tak :
1. bodajze w sanktuarium Matki fatimskiej na krzeptówkach jest zwyczaj ze gdy wynosza trumne z koscioła to udezaja nia trzy razy w drzwiach o posadzke

2.do trumny sa wkładane przedmioty ktorymi szczegulnie posługiwał sie zmarły

3. chyba w swieto św. szczepana kiedy to swieca plony przynajmniej u nas widziałem ze wierni posypywali kapłanów ttym zbozem ( znaczy jedna garscia zeby ktos niepomyslał ze zasypuja ksiedza dwoma metrami zboza :D :shock: :D ) przyznam ze ksieza niebyli zbytnio zadowoleni :P :P
leon
marynarz

Postprzez tiff » 14-07-2009, 21:01

leon napisał(a):1. bodajze w sanktuarium Matki fatimskiej na krzeptówkach jest zwyczaj ze gdy wynosza trumne z koscioła to udezaja nia trzy razy w drzwiach o posadzke

Wyprowadzenie trumny do kościoła: należy stuknąć w próg drzwi, przez które szli z trumną, aby otrząsność nieboszczyka z ziemskich trosk.

leon napisał(a):2.do trumny sa wkładane przedmioty ktorymi szczegulnie posługiwał sie zmarły

Co do tego.. hmm moze ludzie wierza w takie cos : wklada sie te przedmioty aby zmarlemu nic nie zabraklo w drodze do nieba...

Co do ostatnuieog to sie niegdy nie spotakalem i nie wiem co symbolizuje, a dwie pierwsze praktyki sa mi znane.
vanitas vanitatum, et omnia vanitas.
Awatar użytkownika
tiff
mat

Miejscowość: Ustrzyki Dolne

Postprzez Belteszassar » 14-07-2009, 21:10

Ja mogę dodać jeszcze KSM... :)

(Szopy, gitary, plakaty, wystawy, "kupy" siana/słomy, pantomimy, przeglądy parafialnych zespołów i inne schizy w kościele :!: )
"W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem."

(2 Tm 4,7)
Awatar użytkownika
Belteszassar
starszy mat

Postprzez tomas » 14-07-2009, 21:16

Ad 3: symbol kamienowania św. Szczepana i czegoś jeszcze... Był artykuł bodajże w GN. W moich okolicach rzecz normalna. Kościelnemu zawsze kury do Wielkanocy dobrze jajka niosą ;)
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez tiff » 14-07-2009, 21:16

Raczej zwyczaje/tradycje. Takie same jak wyporwadzenie nogami do przodu otwieranie okien zostawianie kawalka chleba a parapecie etc. Tylko, ze te wsyztskie zwyczaje sa w domach zmarlego dlateog troche dziwne, ze stosuje to w kosciele.
Awatar użytkownika
tiff
mat

Postprzez demio » 14-07-2009, 21:46

może dlatego, że nie ma bezpośredniego wyprowadzenia z domu zmarłego i stąd stosuje się ten zwyczaj w Kosciele.
Awatar użytkownika
demio
mat

Postprzez wiridiana » 15-07-2009, 06:14

Czym innym są zwyczaje i tradycje jak ubieranie choinki, sypanie ziarnem, uderzanie trumną a czym innym wypaczenia liturgiczne jak gitary tańce i komunia na łapę.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez Belteszassar » 15-07-2009, 08:28

tiff napisał(a):jak gitary tańce i komunia na łapę.

Tyle, że to powoli staje się codziennością... :|
np. Na tą niedzielę (19 VII 09r.) zaplanowali sobie festyn rodzinny na placu kościelnym bodajże po "sumie" :!:
"W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem."

(2 Tm 4,7)
Awatar użytkownika
Belteszassar
starszy mat

Postprzez MrBeen » 15-07-2009, 09:24

To akurat popieram :D
Awatar użytkownika
MrBeen
starszy mat

Miejscowość: Hull

Postprzez szumi » 15-07-2009, 10:11

Belteszassar napisał(a):zaplanowali sobie festyn rodzinny na placu kościelnym bodajże po "sumie" :!:

No i co? To źle? Organizowanie życia rodzinno-kulturalnego należy również do zadań pastoralnych Kościoła (oczywiście jest to zadanie drugorzędne). I cieszyć się, że parafia pozwala na taką integrację.
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
Awatar użytkownika
szumi
starszy bosmanmat

Miejscowość: Wschowa / Szczecin

Postprzez Antiqus ordo » 15-07-2009, 10:48

Ja żałuję, że we Wrocławiu tak rzadko sie takie festyny robi - nie ma takiego zwyczaju, choć jakby tak jak w Legnicy podczas festynów mieli zakazac sprzedazy alkoholu, tobym się zastanowił, czy chce;)
Ostatnio edytowany przez Antiqus ordo, 15-07-2009, 17:54, edytowano w sumie 1 raz
[*] Tak to jest z nami konserwatystami: mamy rację, ale musimy odpowiednio długo czekać po to by ją potwierdzić.
Awatar użytkownika
Antiqus ordo
starszy bosmanmat

Miejscowość: z nienacka

Postprzez martinus » 15-07-2009, 13:00

leon napisał(a):ja tak :
1. bodajze w sanktuarium Matki fatimskiej na krzeptówkach jest zwyczaj ze gdy wynosza trumne z koscioła to udezaja nia trzy razy w drzwiach o posadzke

W moich stronach ten zwyczaj praktykuje się przy wynoszeniu trumny z domu zmarłego: trzykrotnie uderza się trumną o próg głównych drzwi; w tym czasie panowie wynoszący trumnę wołają: "Z Bogiem, z Bogiem, z Panem Bogiem". Po czym wynoszone są katafalk i świeczniki. Poza tym dba się o to, aby w domu nie pozostały żadne kwiaty przyniesione przez żałobników.

leon napisał(a):2.do trumny sa wkładane przedmioty ktorymi szczegulnie posługiwał sie zmarły

U mnie w rodzinie praktykuje się, że zmarłemu do trumny wkładane są: różaniec, święty obrazek, czapka/kapelusz, chusteczka, pieniądze, modlitewnik. A twarz zmarłego, przed zamknięciem trumny, przykrywa się białą chustą.

Pozdrawiam.
martinus
starszy marynarz

Postprzez tomas » 15-07-2009, 13:21

martinus napisał(a):święty obrazek, czapka/kapelusz, chusteczka, pieniądze, modlitewnik
u mnie bez podkreślonych...

Ale zwyczaje pogrzebowe w domu zmarłego nie mają nic wspólnego z liturgią, a jeśli już to z Liturgią Godzin (tu ciężko mówić o zwyczajach, bo się jej nie praktykuje...), a o tę chyba Leonowi nie chodziło, tylko o Liturgię Mszy Świętej...
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez wiridiana » 15-07-2009, 16:14

tomas napisał(a): zwyczaje pogrzebowe w domu zmarłego nie mają nic wspólnego z liturgią, a jeśli już to z Liturgią Godzin

???
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez tiff » 15-07-2009, 16:43

A przperaszam ; co ma liturgia gdzin do obrzadku w domu zmarlego :?:
Awatar użytkownika
tiff
mat

Następna

Wróć do Wokół liturgii

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości