Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Uroczysta liturgia

o sprawach dotyczących liturgii

Postprzez wiridiana » 28-05-2008, 06:37

Caesar napisał(a):najlepiej by by?o wtedy wynie?? nowy o?tarz,

Nie zawsze si? da. Czasem jest przyczepiony na sta?e.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez Antiqus ordo » 28-05-2008, 08:57

Pawe?Piotr napisał(a):\Mo?na dorzuci? tak?e komentarze :) ( Co prawda akurat ten uk?ad bardzo mi przypomina ?wi?te Triduum Paschalne\

Pozdrawiam :) !
Nic bardziej mi nie przeszkadza?o ostatnio jak bylem na mszy ormianskiej jak nieustanne komentarze ksiedza isakowicza- przegada? t? msze...
Na szcz?scie na Triduum nie s?ysze s?owa komentarza:)
[*] Tak to jest z nami konserwatystami: mamy rację, ale musimy odpowiednio długo czekać po to by ją potwierdzić.
Awatar użytkownika
Antiqus ordo
starszy bosmanmat

Miejscowość: z nienacka

Postprzez PawełPiotr » 28-05-2008, 11:14

Przyznaj? Ci racj? Antiqus ordo. :) Dlatego te? komentarz powinien by? jak najkr?tszy, ale tre?ciwy. Nie powinien zast?powa? ca?ych czyta? z Lekcjonarza ani ca?ej Liturgii Eucharystycznej :) . Oczywi?cie te komentarze nie s? faktycznie a? tak potrzebne, jednak?e w pewnym stopniu na pewno ubogacaj? liturgi?. Zreszt?, to tylko kwestia gustu ka?dego z nas - dla jednych to bardzo pi?kne, dla innych ?e si? tak wyra?? "psu na bude"
:)
PawełPiotr

Postprzez Madmax88 » 28-05-2008, 11:49

je?li chce si? doda? komentarz a do tego aby nie by?o zbyt obszernie umie?ci? komentarz
1. przez msz? (ten mo?e by? d?u?szy)
2. na pocz?tku mszy o ile si? nie myl? to chyba przed kolekt?
3. potem jeden przed czytaniami
4. Komentarz podczas prefacji po s?owach ludu zaprawde godne to i sprawiedliwe
5. ju? nie koniecznie przed kumuni? ?wi?t?, lub ew. przed b?ogos?awie?stem

Jesli chodzi o modlitw? wiernych to mo?na by?o by ja za?piewa? tak jak ju? wspomina? pastor, lub normalnie przeczyta? a na zko?czenie zamiast Ciebie Prosimy, po ?acinie Christe...(nie pami?tam tego drugiego s??wka wiem ?e na e) a lud od?piewywa? by Christe, Christe Eleyson i tak dwa lub trzy razy. Mo pomys? kolejny modltwa wiernych czytana przez dwie osoby, o ile jest u was taka mozliwo??, tzn. dwi amobny z jednej ambony jeden ministrant z drugiej grugi. Ten pierwszy czyta tak jak by wst?p do molditwy tzn. to o co b?dizemy si? modli? i dlaczego. a ten drugi czyta ju? normaln? modlitw
Pan jest moim pasterzem nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielnych pastwiskach
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć
Awatar użytkownika
Madmax88
mat

Miejscowość: Konin

Postprzez wiridiana » 28-05-2008, 12:07

No i mo?na do modlitwy dopasowa? kawa?ki z Liturgii S?owa.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez Antiqus ordo » 28-05-2008, 12:31

Uwa?am ?e nic nie stoi na przeszkodzie by Komentarz wyg?osi? przed liturgi?- a potem ju? nie przerywac.

[ Komentarz dodany przez: wiridiana: 28-05-2008, 16:02 ]
W?tek o komentarzach jest tu --> http://www.oltarz.pl/forum/viewtopic.ph ... komentarze
tak?e zapraszam a tu prosz? ad rem ;)
[*] Tak to jest z nami konserwatystami: mamy rację, ale musimy odpowiednio długo czekać po to by ją potwierdzić.
Awatar użytkownika
Antiqus ordo
starszy bosmanmat

Miejscowość: z nienacka

Postprzez Caesar » 28-05-2008, 16:06

Madmax88 napisał(a):a na zko?czenie zamiast Ciebie Prosimy, po ?acinie Christe...(nie pami?tam tego drugiego s??wka wiem ?e na e)

Christe exaudi nos - Chryste wys?uchaj nas (s?owo audio powinno by? chyba dobrze rozumiane w dzisiejszym ?wiecie techniki ;P )
Pompones! Semper et ubique!
Awatar użytkownika
Caesar
starszy bosmanmat

Miejscowość: Wratislavia

Postprzez Madmax88 » 28-05-2008, 16:31

no dzieki za pomoc, bo w?a?nie kiedy? kolega w ten spos?b odczyta? modlitw? a racze za?piewa? ca?? i nie by?a ona zako?czona Ciebie prosimy tylko w?asnie Christe exaudi nos, ale te? ?piewane. BArdzo ?adnie to wygl?da?o, ale ludzie byli troch? sploszeni, sam ksi?dz te? bo nie wiedzia? ?e b?dzie co? takiego.
Pan jest moim pasterzem nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielnych pastwiskach
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć
Awatar użytkownika
Madmax88
mat

Miejscowość: Konin

Postprzez miki » 28-05-2008, 20:51

audio
powiniene? Caesar, przet?umaczy?. :wink: Audio- s?ysz
http://www.caeremonialeromanum.com/ - Liturgia Papieska, blog Bartłomieja Krzycha.
Awatar użytkownika
miki
starszy mat

Postprzez ks.Rafał » 15-06-2008, 18:16

mozna wzbogaci? TE DEUM po komunii lub procesji Eucharystycznej, uroczystsz?- inn? ni? zawsze Aklamacj? po przeistoczeniu np. UWIELBIAJMY TAJEMNIC? WIARY
ks.Rafał
starszy marynarz

Postprzez tomas » 15-06-2008, 18:58

Tak si? zastanawiam nad LG, ale je?li by?oby du?o wiernych, to problem z wydrukowaniem odpowiedniej ilo?ci tekst?w...
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez szumi » 15-06-2008, 20:37

Mo?na u?y? rzutnika je?li ju? jest. A jak nie ma to zawsze mo?na sk?d za?atwi? komputerowy i z laptopa jako prezentacj? puszcza? na ?cian?, czy specjalny ekran.
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)
Awatar użytkownika
szumi
starszy bosmanmat

Miejscowość: Wschowa / Szczecin

Postprzez tomas » 16-06-2008, 06:13

Gorzej z osobami na dworze, bo je?li maj? sta? i si? nudzi?, to lepiej bez. Mowa k'woli ?cis?o?ci o sumie odpustowej.
" Z rozrzewnieniem i uzasadnionym sentymentem wspominam te "dziadowskie" msze, zwłaszcza te żałobne, z czarnym ornatem, odprawiane bardzo wcześnie rano (6-7am) a trwające 20 min.(...) Dziękuję ci Panie Boże za te "dziadowskie" chwile. Nie ma już tego dzisiaj. Dzisiaj (10am): "W dzisiejszym spotkaniu liturgicznym polecamy Bożej pamięci dusze nastepujących zmarłych; ks. Witold będzie modłił sie w intencj... ks. Andrzej w intencji... a teraz przeprośmy..." (FK)
tomas
starszy bosmanmat

Miejscowość:

Postprzez miki » 12-07-2008, 17:24

Zbieraj?c do kupy najbardziej "wystawnie" (Msza odprawiana przez prezbitera):
1. D?u?sza procesja wej?cia z kadzid?em, ?wiecami i Ewangeliarzem. W trakcie- antyfona na wej?cie po ?acinie z odpowiednim psalmem.
2. Okadzenie o?tarza: diakon, prezbiter, ceremoniarz (jak w Watykanie.)
3. ?piewany pocz?tek.
4. Pokropienie- ?piewane b?ogos?awie?stwo wody i modlitwa przed Glori? "Niech B?g wszechmog?cy oczy?ci nas..."
5. Gloria: chora?, albo polifoniczne (lepiej wg mnie chora?)
6. ?piewana kolekta.
7. Lekcja ?piewana po ?acinie, albo czytana po Polsku z za?piewanym "Verbum Domini" (vide: Watykan, gdzie czytaj? w innych j?zykach ni? ?acina, a ?piewaj? zako?czenie)
8. ?piew mi?dzy lekcjami (do wyboru psalm po polsku lub gradua? po ?acinie).
9. Patrz 7.
10. Alleluja.
11. B?ogos?awie?stwo diakona, procesja z Ewangeliarzem, ?piewana po polsku Ewangelia.
12. Kr?tka, aczkolwiek tre?ciwa homilia.
13. Credo ?piewane. Chora?, ?eby wszyscy mogli ?piewa?.
14. ?piewana po polsku MW, z wezwaniem po ?acinie, np "Christe, exaudi nos", "Dominum deprecemur." ze ?piewan? Modlitw? na zako?czenie.
15. Procesja z darami, przygotowanie dar?w, okadzenie.
16. ?piewana Modlitwa nad Darami.
17. ?piewana prefacja i ?wi?ty po ?acinie.
18. ?piewany Kanon.
19. ?piewane Pater noster i modlitwy po nim, a? do znaku pokoju.
20. Agnus Dei chora? lub polifonia.
21. Antyfona na komuni? z psalmem.
22. ?piewana postkomunia.
23. Uroczyste b?ogos?awie?stwo.
24. Ite po ?acinie.

Tam gdzie pisze ?piewane, znaczy ?e po ?acinie, chyba ?e pisze "po polsku". No i ciekaw jestem czy gdzie? si? tak np Pasterk? odprawia, czy Msz? Wieczerzy Pa?skiej. Hehe.
http://www.caeremonialeromanum.com/ - Liturgia Papieska, blog Bartłomieja Krzycha.
Awatar użytkownika
miki
starszy mat

Poprzednia

Wróć do Wokół liturgii

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość