Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Swięta nakazane i nienakazane!

Święta, uroczystości, wspomnienia, okresy liturgiczne, zwyczaje

Swi?ta nakazane i nienakazane!

Postprzez Bartek » 06-02-2007, 19:39

Chcia?bym si? dowiedzie? jakie ?wi?ta nakazane by?y wcze?niej a jakie mamy obecnie i co spowodowa?o te zmiany!
Awatar użytkownika
Bartek
starszy mat

Miejscowość: Bogucice

Postprzez tomuuu » 06-02-2007, 19:43

Lista ?wi?t nakazanych do 2003

* ?wi?tej Bo?ej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)
* Objawienia Pa?skiego (6 I)
* ?w. J?zefa (19 III) - w niekt?rych diecezjach
* Wniebowst?pienia Pa?skiego (czwartek po VI Niedzieli Wielkanocnej)
* Naj?wi?tszego Cia?a i Krwi Chrystusa - Bo?e Cia?o (czwartek po Uroczysto?ci Tr?jcy Przenaj?wi?tszej)
* ?wi?tych Aposto??w Piotra i Paw?a (29 VI)
* Wniebowzi?cia Naj?wi?tszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)
* Wszystkich ?wi?tych (1 XI)
* Niepokalanego Pocz?cia Naj?wi?tszej Maryi Panny (8 XII)
* Bo?ego Narodzenia (25 XII)

Nowa lista ?wi?t nakazanych

Uwaga: nowa lista ?wi?t nakazanych obowi?zuje od Adwentu 2003, do tego czasu wa?ny jest uk?ad po lewej stronie

* ?wi?tej Bo?ej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 I)
* Objawienie Pa?skie (6 I)
* Wniebowst?pienie Pa?skie - w VII Niedziel? Wielkanocy (nie czwartek!)
* Naj?wi?tszego Cia?a i Krwi Chrystusa - Bo?e Cia?o (czwartek po Uroczysto?ci Tr?jcy Przenaj?wi?tszej)
* Wniebowzi?cie Naj?wi?tszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 VIII)
* Wszystkich ?wi?tych (1 XI)
* Bo?e Narodzenie (25 XII)

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/nakazane.html
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez szalony » 06-02-2007, 21:55

Spowodowal te zmiany fakt, ze niby ludzie nie moga isc do Kosciola w te dni, bo pracuja. Tylko mnie to dziwi - jak nie moga, to nie maja grzechu, wiec po co usuwac. Ja osobiscie uwazam, ze udzial w niektorych uroczystosciach lub swietach powinien byc nakazany. Uwazam takze, ze bezwzglednie powinien byc nakazany udzial w Paschalnym Triduum Meki i Zmartwychwstania Panskiego. Pozostaje tylko problem pomieszczenia ludzi w kosciele.
When there's no future
How can there be sin
We're the flowers in the dustbin
We're the poison in your human machine
We're the future, your future!
Awatar użytkownika
szalony
bosmanmat

Miejscowość: Kraków

Postprzez :-) » 06-02-2007, 22:25

Te? kiedy? zastanawia?am si? nad Triduum - jest ono bardzo istotne, przede wszystkim liturgia jest bardzo rozbudowana, uroczysta, podkre?laj?ca istot? wydarze?, jakie wspominamy. Z pomieszczeniem ludzi m?g?by by? problem, (u mnie ko?ci?? jest pe?ny mimo faktu, ?e Triduum nie jest nakazane) ale na pewno da?oby si? co? "wykombinowa?".
Nie przeszkadza mi natomiast fakt zniesienia ?wi?t nakazanych np. w dniach wspomnienia jakiego? ?wi?tego/?wi?tych. Raczej w naszej mentalno?ci wspomnienie nie funkcjonuje jako bardzo istotne ?wi?to. Natomiast wr?ci?abym do nakazania obecno?ci na Mszy 8 grudnia i osobi?cie te? 2 lutego.
Miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie - mówi Pan.
Zapraszam na moją stronę :)
Image
Awatar użytkownika
:-)
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa

Postprzez szalony » 06-02-2007, 22:38

:-) napisał(a):Te? kiedy? zastanawia?am si? nad Triduum - jest ono bardzo istotne, przede wszystkim liturgia jest bardzo rozbudowana, uroczysta, podkre?laj?ca istot? wydarze?, jakie wspominamy. Z pomieszczeniem ludzi m?g?by by? problem, (u mnie ko?ci?? jest pe?ny mimo faktu, ?e Triduum nie jest nakazane) ale na pewno da?oby si? co? "wykombinowa?".
Nie przeszkadza mi natomiast fakt zniesienia ?wi?t nakazanych np. w dniach wspomnienia jakiego? ?wi?tego/?wi?tych. Raczej w naszej mentalno?ci wspomnienie nie funkcjonuje jako bardzo istotne ?wi?to. Natomiast wr?ci?abym do nakazania obecno?ci na Mszy 8 grudnia i osobi?cie te? 2 lutego.

I wlasnie dlatego chcialbym obecnosci nakazanej :) Aby ludzie uswiadomili sobie - ze czescia Kosciola sa takze swieci. Chociaz 2-3 razy w roku :)
When there's no future
How can there be sin
Awatar użytkownika
szalony
bosmanmat

Postprzez tomuuu » 06-02-2007, 23:18

szalony napisał(a):Uwazam takze, ze bezwzglednie powinien byc nakazany udzial w Paschalnym Triduum Meki i Zmartwychwstania Panskiego.

Wiesz, ja mam to szcz??cie ?e znajduj? sobie do pracy zmiennika, i jest ok. Ale jak kto? nie ma tej mo?liwo?ci - to niestety, ale jest to dzie? zwyk?y pracy (Triduum, czasami do soboty w??cznie).

S?usznie - jak kto? nie mo?e faktycznie, to ci??ko m?wi? o grzechu (gdy jest to autentycznie zwi?zane z prac?). Natomiast co do pozosta?ych - c??, nie widz? sensu utrzymywania jako ?wi?t nakazanych tych, w kt?re cz??? ludzi nie mo?e przyj?? na msz? bo pracuj? - z trzechprzyczyn:
1) ci, kt?rzy nie mog? by?, maj? wyrzuty ?e nie s? w stanie wzi?? udzia?u we mszy
2) ci, kt?rzy mog? i chc? by? - i tak przyjd?, czy to b?dzie ?wi?to nakazane, czy nie
3) ci, kt?rzy chodzili "bo mama/babcia/ksi?dz ka?e" i nic z tego nie mieli, nie czuj? w og?le potrzeby bycia na mszy - chocia? nie b?d? musieli chodzi? i "odstawa?" tej godziny codziennie, bo obowi?zku nie b?dzie (a i tak im to nic nie dawa?o)

szalony napisał(a):Pozostaje tylko problem pomieszczenia ludzi w kosciele.

U nas ta kwestia nie wychodzi na rezurekcji, tylko ewentualnie przy pasterce, ale ludzie si? jako? mieszcz?.

I wlasnie dlatego chcialbym obecnosci nakazanej :) Aby ludzie uswiadomili sobie - ze czescia Kosciola sa takze swieci. Chociaz 2-3 razy w roku :)

Je?li kogo? to interesuje - wg mnie - to przyjdzie sam z siebie, nie musi mie? nakazu zwierzchnik?w Ko?cio?a. A jak komu? nie zale?y wcale - to i w ?wi?to nakazane nie przyjdzie.
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Postprzez .:Krzysiek:. » 08-02-2007, 15:31

Te? tak sadze. Wog?le Tridum jest kulmincyjnym momentem w ko?ciele tak Bo?e Narodzienie, gdzyby nie by?o tego pierwszego wyga?enia (Triudm) to by nie by?o w co wiezy?. Bo Zmartwystanie jest przecie? nadziej?
[center]
"... bo większa radość będzie w niebie
z nawrócenia grzesznego Kaltenbrunnera
niż z (...) dwudziestu milionów rozstrzelanych chrześcijan,
którzy byli sprawiedliwi..."
Tadeusz Borowski
[/center]
Awatar użytkownika
.:Krzysiek:.
starszy mat

Miejscowość: Lost Angeles

Postprzez wiridiana » 08-02-2007, 23:35

Tylko po co co? nakazywa?? Tym bardziej ?e ludzie ch?tnie nakazy zakazy ?amia i jeszcze o tym dyskutuj?. Powinno sie tylko wskazac w jakie ?wi?ta powinno si? uczestniczy? w liturgii dla prawid?owego rozwoju duchowego.

Co do Triduum to argument o pomieszczeniu wszystkich w ko?ciele jest ?mieszny
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa/Warszawa

Postprzez .:Krzysiek:. » 09-02-2007, 10:25

wiridiana, masz racje :) Nawet nie pomy?la?em o tym by by?y tylko wskaza? ?wi?ta. Bardzo dobry pomys?a :) Napisz to do Episkopatu Polski mo?e przyjm? na Konferencji :)
[center]
"... bo większa radość będzie w niebie
z nawrócenia grzesznego Kaltenbrunnera
niż z (...) dwudziestu milionów rozstrzelanych chrześcijan,
którzy byli sprawiedliwi..."
Tadeusz Borowski
[/center]
Awatar użytkownika
.:Krzysiek:.
starszy mat

Miejscowość: Lost Angeles

Postprzez wiridiana » 09-02-2007, 16:02

Taa od razu.
Po prostu uwa?am ?e nakazywnie mo?e nic nie dawa?. Lepiej przekonywa? ?e warto. Z drugiej strony jak si? nie wymaga ;)
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Postprzez szalony » 10-02-2007, 14:05

wiridiana napisał(a):Tylko po co co? nakazywa?? Tym bardziej ?e ludzie ch?tnie nakazy zakazy ?amia i jeszcze o tym dyskutuj?. Powinno sie tylko wskazac w jakie ?wi?ta powinno si? uczestniczy? w liturgii dla prawid?owego rozwoju duchowego.

Co do Triduum to argument o pomieszczeniu wszystkich w ko?ciele jest ?mieszny

Nie jest, bo u mnie na Triduum ludzie stoja na styk, mimo tego ze nie jest nakazane. A u dominikanow jest sodoma i gomora. Jesli nakazujemy uczestnictwo sub gravi (pod kara grzechu ciezkiego), to musimy zapewnic, ze 3000 parafian pomiesci sie w dwoch kosciolach.

Natomiast uwazam - pewne uroczystosci przydalo by sie nakazac.
When there's no future
How can there be sin
Awatar użytkownika
szalony
bosmanmat

Postprzez wiridiana » 10-02-2007, 15:12

Wiesz np u mnie w ko?ciele w czasie Triduum pod ch?rem te? jest ?cisk ale jakby ludzie przeszli do przodu to spokojnie by sobie ka?dy sta?.

Po co ludzi tak zach?ca?. Co? co robi si? z przymusu cz?sto robie si? bez serca.
Lans Blans
Awatar użytkownika
wiridiana
starszy bosmanmat

Postprzez :-) » 10-02-2007, 18:11

Chcia?abym, aby Triduum by?o nakazane - ale rozwa?aj?c to, dochodz? do wniosku, ?e ten, kto uwa?a si? np. za "niepraktykuj?cego", nie przyjdzie. Kto? pracuje do 20-tej i ma wyrzuty sumienia, ?e omija go tak wa?na liturgia. Wreszcie dla grupy os?b Triduum stanie si? przymusem, czym? d?ugim i nudnym, co trzeba odb?bni? i to na stoj?co - prawdopodobnie braknie miejsc siedz?cych.
Z drugiej strony, minusy s? do?? prozaiczne - osoba pracuj?ca do 20-tej nie ma grzechu ci??kiego z powodu opuszczenia nakazanej liturgii. Niestety, maj? go ludzie, kt?rzy dobrowolnie opuszcz? Triduum.
Mo?e wi?c lepiej jest tak, jak obecnie. Ko?ci?? i tak jest pe?ny, a ludzie przychodz? z w?asnej woli, z potrzeby serca. I w wi?kszo?ci rozumiej? i dobrze prze?ywaj? liturgi?. Wg mnie ?eby nakaza? Triduum - trzeba by poczeka? na wzmocnienie wiary ca?ego Ko?cio?a w Polsce. Obecnie wprowadzenie tego za?o?enia mog?oby przynie?? wi?cej szkody ni? po?ytku.
Miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie - mówi Pan.
Zapraszam na moją stronę :)
Image
Awatar użytkownika
:-)
starszy bosmanmat

Miejscowość: Częstochowa

Swi?ta nakazane...

Postprzez lektor121 » 11-04-2007, 14:09

Moi drodzy, nie mo?na zapomnie?, ?e Swi?tem nakazanym, oprocz tych ?wi?t, kt?re wypadaj? w poszczeg?lnych okresach liturgicznych jest kazda niedziela w ciagu roku. I zauwazam, ?e jednak w niedziele wszyccy, kt?rzy czuj? si? katolikami praktykuj? uczestnictwo w niedzielnej Mszy ?w. A co do Triduum Paschalnego. Wed?ug mnie oczywscie je?li sie ludziom co? nakazuje to od razu pojawia si? bunt i nie zadowolenie. Z kolei jesli sie tylko zacheca albo sie mowi ze sie zaleca czlowiek czuje od razu, ze jesli sie zaleca to sie nie nakazauje. Wedlug mnie Kosciol powinnien robic cos wiecej niz zachecac ludzi do udzialu w tych 3 najwiekszych dniach Tridumm Paschalnego, w ktorym Kosciol wspomina najwazniejsze wydarzenia z zycia Jezusa. R?wnie? je?li chodzi o przyjmowanie Komunii ?w. Wi?kszo?? idzie do Komunii ?w. w Okresie Wielkanocnym. Przyst?puje do Komunii ?w. bo tak m?wi wyra?nie pkt.3 Przykazania Ko?cielnego. Wedlug mnie przyj?? Komunie tylko Komunie w okresie Wielkanocnym to za ma?o. My?l? ?e ten pkt. powinno si? rozszezryc do ?wi?t Bo?ego Narodzenia oraz do ?wi?t nakazanych. Jednak jesli czlowiek idzie do Komunii w tym okresie to ten czlowiek poprostu zniewaza Najswietszy Sakrament. Przyjmuje on Pana Jezusa, bo tak mowi przykazanie. Ale gdyby nie bylo tego przykazania...

[ Dodano: 11-04-2007, 15:14 ]
"osobi?cie te? 2 lutego"

trzeba zaznaczy?, ?e ?wi?to Matki Bo?ej Gromnicznej nigdy nie wchodzilo w sklad ?wi?t nakaznych, ale Swiat, w ktorych by?o zalecone uczestniczy?. Wed?ug mnie 8 grudnia czyli Uroczystos? N.P.N.M.P powinno zosta? przywr?cone oraz 26 grudnia. II dzien Swiat jest kontynuacja radosci z Bozego Narodzenia, a tu zamiast ludzi przyciagac do Kosciola, to sie im Swieta usuwa, a pozniej ksieza narzekaja ze nie ma ludzi w Kosciele.
Ostatnio edytowany przez lektor121, 01-09-2008, 09:45, edytowano w sumie 1 raz
lektor121

Postprzez tomuuu » 12-04-2007, 07:40

lektor121 napisał(a):Wed?ug mnie oczywscie je?li sie ludziom co? nakazuje to od razu pojawia si? bunt i nie zadowolenie.

Ja tam patrz? na to z nieco innej strony. Bardziej na zasadzie - jak komu? zale?y, aby w Triduum uczestniczy?, to cho?by nie by?o nakazane, i tak przyjdzie; a jak komu? nie nale?y, to mo?esz mu grozi? ogniem piekielnym i B?g wie czym jeszcze: i tak nie przyjdzie.

Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Następna

Wróć do Rok liturgiczny

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości