Forum Barka korzysta z plików cookies aby działać poprawnie.
Korzystając z zasobów strony, wyrażasz zgodę na to aby pliki cookie były przechowywane lokalnie. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: wszystkoociasteczkach.pl

Znak chrześcijan-krzyż!

Dyskusje o życiu Kościoła, sprawach wiary i codzienności.

Postprzez Kisioł » 29-11-2006, 17:42

Je?li chodzi o miejsca modlitwy i ?wi?tynie wszystkich religii - ka?dy wchodz?cy tam powinien dostosowa? si? do zasad w niej panuj?cych: str?j, zachowanie itp.
No w?a?nie! To czemu w szkole jaka? nauczycielka przyczepi?a si? do czapki, skoro nie jest to miejsce modlitwy ani ?wi?tynia.
Kisioł

Postprzez Łukasz » 29-11-2006, 20:31

Nie masz szacunku dla god?a lub dla krzy?a? To ju? taka tradycja, a poza tym noszenie czapki w pomieszczeniach to wie? i brak kultury.
Pan jest mocą swojego ludu, pieśnią moją jest Pan, moja tarcza i moja moc on jest mym Bogiem nie jestem sam, w nim moja siła nie jestem sam.
Awatar użytkownika
Łukasz
starszy mat

Miejscowość: Milicz - św. Michał

Postprzez tomuuu » 29-11-2006, 22:38

Nie masz szacunku dla god?a lub dla krzy?a?

M?wimy o sytuacji zwi?zanej z krzy?em.

Nie - nie musi mie? szacunku dlka krzy?a. To nei ejst obowi?zek.

A god?o, niestety, nie w ka?dej sali jest.
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez Kisioł » 30-11-2006, 08:05

Tak samo nie ka?dy musi mie? szacunek do god?a.
Takie zachowania wyst?puj? najcz??ciej u os?b starszych, kt?rym wpojono, ?e katolicyzm to jedyna s?uszna droga, a pozosta?e s? b??dne. To zabawne - kto? wymaga od kogo? czego?, bo jest katolikiem. To jest zaprzeczanie idei wolno?ci, jakby mnie kto pyta?.
Kisioł

Postprzez Łukasz » 30-11-2006, 18:52

U mnie w szkole w co trzecim gabinecie jest krzy?, ale jak powiedzia?em wcze?niej, nale?y mie? troche kultury, a noszenie czapki w pomieszczeniu to brak kultury tzw. wie?.
Pan jest mocą swojego ludu, pieśnią moją jest Pan, moja tarcza i moja moc on jest mym Bogiem nie jestem sam, w nim moja siła nie jestem sam.
Awatar użytkownika
Łukasz
starszy mat

Postprzez Sokół » 30-11-2006, 21:06

Rasiak napisał(a):nale?y mie? troche kultury, a noszenie czapki w pomieszczeniu to brak kultury tzw. wie?.

Na czym opierasz swoje przekonanie? Czy to, ?e kto? lubi nosi? czapk?, jest brakiem kultury? Wed?ug mnie niekoniecznie, nawet je?li chodzi o pomieszczenia...

Rasiak napisał(a):tzw. wie?

To jest wyraz braku kultury: szufladkowanie...
Od urodzenia mieszkam na wsi, a nie s?dz?, abym by? ?le wychowany, moja wiedza nie ust?puje wiedzy os?b mieszkaj?cych w mie?cie, nie wydaje mi si?, bym w czym? by? gorszy, a wr?cz przeciwnie... I wydaje mi si?, ?e nie jestem jakim? wyj?tkiem. Wiele os?b z mojej miejscowo?ci ?yje pod wieloma wzgl?dami jak w mie?cie. I "tzw. wie?" nie jest okre?leniem trafnym.
"You got mud on yo' face, You big disgrace..."
Sokół
marynarz

Miejscowość: ZSPŚDDK

Postprzez tomuuu » 30-11-2006, 21:09

Kisio? napisał(a):Tak samo nie ka?dy musi mie? szacunek do god?a.

Prawo przewiduje kary za niszczenie symboli narodowych - zobacz kodeks karny, art. 173 bodaj?e.

Kisio? napisał(a):To zabawne - kto? wymaga od kogo? czego?, bo jest katolikiem. To jest zaprzeczanie idei wolno?ci, jakby mnie kto pyta?.

Nic w tym zabawnego. Nikt nie ma od Ciebie prawa wymaga? - poza sytuacj?, gdy jeste? w miejscu kultu danej spo?eczno?ci wyznaniowej (art. 196 kodeksu karnego) - wyra?ania czci dla symboli religijnych.
Mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy (św. Jan Kasjan)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - http://niedowiarstwomoje.blogspot.com
Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Postprzez Kisioł » 30-11-2006, 22:29

ToMeK napisał(a):Prawo przewiduje kary za niszczenie symboli narodowych - zobacz kodeks karny, art. 173 bodaj?e.
My nie m?wimy o aktach wandalizmu, tylko o zwyk?ym braku szacunku do god?a.

Swoj? drog?, to ciekawe - to swojego rodzaju czczenie symbolu. <- Nie komentowa?! ;)
Kisioł

Postprzez Łukasz » 30-11-2006, 22:52

Wracaj?c do czapki i wsi. Sam mieszkam na wsi, a je?li chodzi o czapke, radze poczyta? Savoir Vivre.
Awatar użytkownika
Łukasz
starszy mat

Postprzez tomuuu » 30-11-2006, 23:00

Kisio? napisał(a):My nie m?wimy o aktach wandalizmu, tylko o zwyk?ym braku szacunku do god?a.

Zwyk?a przyzwoito??, patriotyzm (jako uto?samianie si? z narodem, krajem - a nie politykami u w?adzy) nakazuje szacunek wobec god?a, flagi, hymnu itp. Je?li i z tym si? nie zgadzasz...

Kisio? napisał(a):Swoj? drog?, to ciekawe - to swojego rodzaju czczenie symbolu. <- Nie komentowa?!

To forum - dyskusja. Skoro co? piszesz, to z za?o?enia kto? b?dzie to komentowa?.

Wi?c jak nie chcesz, ?eby co? by?o komentowane - po prostu tego nie pisz.

Rasiak napisał(a):radze poczyta? Savoir Vivre.

R?wnie?.

Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Postprzez Kisioł » 01-12-2006, 17:23

Zwyk?a przyzwoito??, patriotyzm (jako uto?samianie si? z narodem, krajem - a nie politykami u w?adzy) nakazuje szacunek wobec god?a, flagi, hymnu itp. Je?li i z tym si? nie zgadzasz...
Zaraz, zaraz. Gdzie napisa?em, ?e si? z czym? nie zgadzam? Ja tylko sprostowa?em. Wandal to jedno, a ignorant to drugie.
Kisioł

Postprzez BKU » 30-04-2007, 02:13

No c??, nie zdj?cie czapki w bezpo?redniej blisko?ci krzy?a czy god?a niekoniecznie musi ?wiadczy? o braku szacunku dla kt?rego? z tych symboli. Po prostu w pewnym (nie mog? si? powstrzyma?) dogmatycznym modelu zachowa? (takim jak zasady Savoir Vivre) uto?samia si? zdj?cie czapki z okazaniem szacunku. Nie ma powodu aby kogokolwiek do tego zmusza? - zw?aszcza, ?e nie m?wimy tu o miejscu kultu.
BKU

Postprzez tomuuu » 30-04-2007, 19:50

Krzy? - ok. Nie ka?dy jest chrze?cijaninem.

Ale ka?dy obywatel ma obowi?zek poszanowania god?a.

Awatar użytkownika
tomuuu
starszy bosmanmat

Poprzednia

Wróć do Rozmowy otwarte

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości